PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otelcilerin kabusu 'telif hakları sorunu' yeniden hortladı

qualityman
10-04-2013, 13:44
Otelcilerin kabusu 'telif hakları sorunu' yeniden hortladı

09.04.2013

Otellerin oda başına ödediği telif ücretleriyle ilgili sorun, yeniden baş gösterdi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) 4 müzik meslek birliği ile bir protokol imzalamıştı. Protokol sonrasında Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı’nın aracılığıyla bir araya gelen TUROB ile TÜROFED, telif haklarıyla ilgili yapılan sözleşmeden İstanbullu otelcilerin de faydalanması için anlaşmışlardı.

Ancak TÜROFED’in geçen hafta meslek birliklerine bir yazı göndererek, bu haklardan yararlandırılmaması talebinde bulunduğu iddia edildi.

AYIK: ÜYEMİZ OLMAYAN İŞLETMELER YARARLANAMAZ

Turizm Güncel’in görüştüğü TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise konuyla ilgili bir sorunun yaşanmadığını, protokolün devam ettiğini ve sadece kendilerine üye olan birliklere ait otellerin bundan faydalanabileceğini vurguladı. Ayık, “Türkiye Otelciler Federasyonu üyesi olan ve üye birliklere üye olan bütün işletmeler bu protokol kapsamında sözleşme yapabilir. Ancak üyemiz olmayan bir işletme, bu özel tarifeden faydalanamaz” dedi.

İsmini vermek istemeyen bir TÜROFED Yönetim Kurulu üyesi de bunun ilgili bir yönetim kurulu kararı olmadığını öne sürdü ve “Herhalde sayın başkanımız, Kuşadası’ndaki yönetim kurulu toplantısında bize bir açıklama yapar” dedi.

AHMET ASENA: ANLAŞMANIN GEREĞİNİ UYGULUYORUZ

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) Genel Sekreteri Ahmet Asena şu değerlendirmeyi yaptı:

"Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile yaptığımız protokol gereği, federasyon üyesi olan tüm işletmeler şu anda bu haktan yararlanıyor. Geçtiğimiz dönemde protokole bir ek yaparak, birlik üyesi olmayan bazı otellerin de bu anlaşmadan yararlanmasını sağlamıştık. Ancak TÜROFED’den birliğimize gelen yeni yazıda, federasyona üye olmayan işletmelerin artık bu protokolden yararlanmaması istenmiştir. Biz de anlaşmanın gereğini uygulayarak federasyon üyesi olmayan işletmeleri bu hakkın dışında tutuyoruz."
[Only registered and activated users can see links]